سنگ‌هاى رسوبى آوارى (تخريبى)
در سطح زمين سنگهاى رسوبى آوارى از تخريب سنگهاى قديمى‌تر تشکيل ميگردند. سنگهاى آذرين و دگرگونى که در مقابل فرسايش مکانيکى و شيميائى ناپايدارند، منشأ اکثر سنگهاى رسوبى – آوارى مى‌باشند. نوع مواديکه از تجزيه شيميائى سنگهاى آذرين و دگرگونى بوجود مى‌آيند بستگى به شرايط موجود در سطح زمين (مقدار آب، درجه حرارت و وجود اکسيژن کانى) و ترکيب شيميائى اين سنگها دارد.
دانه‌هاى آوارى ممکن است قطعات سنگها باشند ولى اکثر آنها را بلورهاى کوارتز و فلدسپات تشکيل مى‌دهند. مواد دانه‌ريز حاصل از تخريب که در موقع هوازدگى آزاد مى‌شوند، بيشتر شامل کانيهاى رسى بوده که در سنگهاى رسى (mudrocks) فراوانند و ماتريکس ماسه‌سنگها و کنگلومراها را ميسازنند.
آب و هوا و نوع سنگ‌هاى منشأ، ترکيب سنگهاى آوارى را مشخص مى‌نمايند. طول مسير حمل و نقل رسوبات آوارى و دياژنز آنها تا حدى در ترکيب اين سنگها مؤثرند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفي در سی ام خرداد ۱۳۹۳ و ساعت |

مشخصات عمومي و كلي رس ها

اجزاء تشكيل دهنده گل سنگ ها:
اجزاء تشكيل دهنده گل سنگ ها شامل كوارتز، كاني هاي رسي و مواد ديگر است. كاني هاي رسي جزء اصلي تشكيل دهنده گل سنگ ها مي‌باشند . ساختمان كاني هاي رسي از بنيان هاي تترائدر واكتائدر و لايه هاي بروسيت Mg(OH)2 تشكيل شده است .
در لايه تترائدر، سيليس _ اكسيژن است كه سه اتم اكسيژن در هر تترائدر با تترائدر مجاور به اشتراك گذاشته شده و به يكديگر متصل شده و يك هگزاگونال را تشكيل مي دهند.
از نظر ساختماني كاني هاي رسي به دو گروه داراي ساختمان دولايه اي (گروه كانديت) و سه لايه اي (گروه اسمكتيت) تقسيم مي شوند.
 

برای توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفي در چهاردهم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت |